Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi, 1980 yılında Elektrik-Elektronik Fakültesi bünyesinde kurulan Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile başlamıştır. Çağın gereklerine daha uygun bir eğitim verebilmek amacıyla, 1997 yılında Bilgisayar Mühendisliği aynı fakültenin bir bölümü olarak yeniden yapılanmıştır. 2010 yılında Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi'nin kurulmasıyla ilgili program ve bölümler yeni fakülteye aktarılmıştır.

Bölümler

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü


Bilgi çağının yeni gereksinimlerini karşılamak amacıyla, bilgisayar bilimleri, bilgi sistemleri ve yazılım alanlarında yetkin mühendisler yetiştirilmektedir.

Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü
2020 yılı Haziran ayında YÖK tarafından onaylanan Türkiye'nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği lisans programının eğitim dili 100% İngilizce olup 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren programa yeni öğrenciler kabul edilecektir.

Bölümden mezun olacak öğrenciler Yapay Zeka ve Veri Mühendisi ünvanını alacaklardır. Mezunlar, akademik çalışmalarına üniversite, yüksek teknoloji enstitüleri veya araştırma merkezlerinde devam edebilecekleri gibi kariyerlerini veri yoğun çalışan kamu veya özel sektör kuruluşlarında da sürdürebileceklerdir.Prof. Dr. Sema Fatma Oktuğ  -Dekan

Fakülte hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.