İTÜ 1441 Lisansüstü Mezununu Geleceğe Uğurladı
Haz 22, 2018


Yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerimizin diplomalarına kavuştuğu, İTÜ Yüksek Lisans, Doktora ve Sanatta Yeterlik Diploma Törenleri 19 Haziran’da gerçekleşti. İTÜ, bu yıl 1228’i yüksek lisans 213’ü doktora olmak üzere toplam 1441 lisansüstü mezununu geleceğe uğurladı.

lisansustu-diploma-toreni-2018 (2)

Ayazağa Yerleşkemizde bulunan Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen törenlerde yüksek lisans doktora ve sanatta yeterlik düzeyindeki öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz belgelerini aldı. Bu özel günde aileleri, danışman hocaları ve arkadaşlarıyla bir araya gelen mezunlarımızın mutluluğu görülmeye değerdi.

lisansustu-diploma-toreni-2018 (4)

2017-2018 Akademik Yılı Yüksek Lisans Mezuniyet Töreni’nde de ilk konuşmayı, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca yaptı. Prof. Dr. Mehmet Karaca konuşmasında uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından açıklanan her sıralamada İTÜ’nün üst sıralarda yer aldığını, ülkemiz bazındaki sıralamalarda ise birinciliğini korumaya devam edeceğini belirtti.

lisansustu-diploma-toreni-2018 (6)

Rektör Karaca “İTÜ Modern Türkiye’nin Marka Üniversitesi”

Konukları, “Türkiye’nin güzide kurumu, enlerin ve ilklerin okuluna hoş geldiniz!” diyerek selamlayan Karaca, “Her ailede mutlaka bir İTÜ’lü vardır. Ülkemizin tarihine baktığınızda, modernleşmesi, ileri hamleleri, ülkenin alt yapısında, siyasetinde, her yerinde İTÜ markası ve imzası var. İTÜ ile gurur duyuyoruz. Sizlerle daha çok gurur duyuyoruz. Bundan sonra bayrak sizlerin elinde olacak. Bir kısmınız doktoraya devam edecek bir kısmınız ise özel sektörde hayata atılacaksınız. İTÜ’lü olduğunuzu unutmayın, İTÜ’yü unutmayın, mutlaka burayla bir bağ kurun, hepinizin yolu ve bahtı açık olsun.” dedi.

Meltem Yongar ”Bu yolda desteklerini esirgemeyen herkese gönülden teşekkürler.”

2018 yılı yüksek lisans mezunlarımız adına konuşan Meltem Yongar ise ”Türkiye’nin ilk akademik kurumu olan üniversitemiz, yüzyıllara dayanan bilimsel mirasını en nitelikli öğretim üyeleri eli ile öğrencilerine aktarmaktadır. Öğrenciyi bir birey olarak gören, tüm öğrencilerine eşitlik ilkesi ile yaklaşan ve başarı kriterini esas alan hocalarımızla çalışmış olmak büyük bir ayrıcalıktı. Bu uzun süreçte bizimle olduklarını her zaman hissettiğimiz, bizden desteklerini esirgemeyen, yol gösteren danışmanlarımıza, ayrıca yapıcı yorum ve katkıları için tüm hocalarımıza gönülden teşekkür ederim. Onların yönlendirmeleri olmasaydı bu dalgalı denizde yönümüzü bulmamız gerçekten çok zor olurdu. Bizleri bu uzun ve zorlu yolda yalnız bırakmayan başta fedakâr ailelerimiz olmak üzere, arkadaşlarımıza ve İTÜ mensubu tüm çalışanlara ve araştırmacılara, göstermiş olduğu sabır, anlayış ve güler yüz için gönülden teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

lisansustu-diploma-toreni-2018 (5)

Enstitü Müdürleri adına ilk konuşmayı Bilişim Enstitüsü Müdürümüz Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha yaptı. Prof. Dr. Karaçuha “Bugün itibariyle yüksek lisans öğrenim sürecini başarıyla tamamlamış oluyorsunuz. Bundan sonraki yaşamınızda, yapacağınız iş ve işlemleri, insanlığa, ülkemize, milletimize faydalı olduğunu hissederek yapmanızı, bunu yaparken de tutkuyla, heyecanla, zevkle yapmanızı tavsiye ediyorum. Bütün bunlarla beraber sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılı bir hayat diliyorum. Yolunuz açık olsun.” dedi.

Prof. Dr. İsmail Koyuncu “Türkiye’deki Fen Bilimleri Enstitülerinden en fazla mezun veren üniversite İTÜ”

Törenin diğer konuşmacısı ise Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürümüz İsmail Koyuncu oldu. Konuşmasında lisansüstü eğitime dair bazı istatistikleri paylaşan Koyuncu, Türkiye’deki Fen Bilimleri Enstitüleri arasında en fazla mezun veren üniversitenin İTÜ olduğunu ve bu alanda üniversitemizin etkin rol gösterdiğini ifade etti. Prof. Dr. İsmail Koyuncu “Türkiye’de toplam yüksek lisans öğrenci sayısı 454 bin, doktora öğrenci sayısı ise 95 bin’dir. Yani toplamda, 550 bin lisansüstü öğrencisi bulunmaktadır. İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsünde ise hali hazırda, 8420 yüksek lisans, 2950 doktora öğrencisi bulunmaktadır. Toplamda 11370 öğrenci ile İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Türkiye’deki Fen Bilimleri Enstitüleri içinde en çok lisansüstü öğrencisi bulunan enstitüdür. Son yıllardaki mezun sayılarında d önemli oranda bir artış görüldüğünü söyleyen Koyuncu, “Yüksek lisansta 2016 yılında 700, 2017 yılında ise 900 civarında mezun verdik. 2018 yılı mezun sayımız ise 1418’dir. Fen Bilimleri Enstitüsü tarihinde bu yıl ilk defa mezun sayısı 1000 sayısını aşmış ve 1500 sayısına dayanmıştır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından sahnede mezuniyet belgelerini alan yüksek lisans mezunlarımız, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Fuat Aydın eşliğinde ettikleri yeminin ardından keplerini attılar.

lisansustu-diploma-toreni-2018 (1)

Rektör Karaca “Bilim camiasına hoş geldiniz.”

Aynı gün düzenlenen 2017-2018 yılı Doktora ve Sanatta Yeterlik Diploma Töreni açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca sözlerine kendi tecrübelerinden örnekler sunarak başladı. Karaca; “Sınavı geçtiğim gün şunu fark ettim. Doktorayı bitiren herkes her şeyi yapabilir ve her konuda konuşabilir. Mühendislikten matematiğe, spordan sinemaya kadar her konuda bilgi sahibidir. Şunu söylemek isterim, doktora esastır. Diğer dereceler size verilebilir ancak doktora alınır. Doktorayı sizler bileğinizin gücüyle ve alın terinizle aldığınız için çok değerlidir. Hepinizin yolu açık olsun. Bilim camiasına hoş geldiniz. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Çağatay Özüdoğru “İTÜ Her Zaman Yanımda Oldu!”

Törenin davetli konuşmacısı olan 1989 yılı İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunumuz, Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO Çağatay Özüdoğru İTÜ’lü olmanın ayrıcalıklarından bahsederek; “Farkındayım ki iş hayatımın her bölümünde Teknik Üniversiteli olmanın büyük avantajlarını yaşadım. Mühendislik eğitimi almış olmanın avantajlarını, analitik düşünme tarzını, problemleri çok hızlı kavrayıp çok hızlı çözüm üretebilme kabiliyetini edindiğim İTÜ her zaman yanımda oldu. Bugün hepiniz hayatınıza en az üç sıfır önde başlıyorsunuz. Çünkü artık Türkiye’nin en iyi okulu olan İTÜ’den doktora derecesine sahipsiniz. Bu salonlardan sadece Türkiye’nin en iyi mühendisleri değil, en iyi, en başarılı devlet adamları, hocaları, bürokratları, finansçıları, her alandaki iş adamları ve yöneticileri çıkmıştır. Bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyor, hepinizi yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca konuşmasının ardından CEO Çağatay Özüdoğru’ya teşekkür plaketi takdim etti.

lisansustu-diploma-toreni-2018 (3)

2017-2018 Yılı En Başarılı Tez ve Doktora Diplomaları Sahiplerini Buldu

Konuşmaların ardından “2017-2018 Yılı En Başarılı Tez” sahipleri ve danışmanları plaketlerini İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun elinden aldı.

Doktora mezunları adına konuşmasını gerçekleştiren Fen Bilimleri Enstitüsü Mezunu Dr. Abdulhalim Kılıç; “Bugün akademik yaşamımızın en zorlu aşamasını tamamlamış bulunuyoruz. Bu süreçte epey zorlu ama verimli bir yol katettik. İçimizdeki bilim sevgisi, araştırma merakı, ülkemize ve tüm insanlığa katkıda bulunuyor olmanın coşkusu her daim var oldu. Bugünden sonra kendimize ve ülkemize olan sorumluluğumuz bir kat daha artmıştır.” dedi.

Enstitü müdürleri adına konuşan Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşe Filiz Baytaş ise şunları söyledi; “Her eğitim aşaması bizleri yeni bilgilerle donatır ve biz dünyayı daha iyi anlarız. Doktora aşaması diğer tüm eğitim aşamalarından farklıdır. Çünkü doktora tezinde bizden beklenen, ilgi duyduğumuz bir konuda çalışmalar yaparak bilime yenilik getirmektir. Hepimizin gurur kaynağı İTÜ’de doktora yapmak zor bir süreçtir. Bugün bu süreci başarıyla tamamladığınız için kendinizle ne kadar övünseniz azdır.”

lisansustu-diploma-toreni-2018 (7)

Doktora ve sanatta yeterlik mezunlarına diplomaları İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından verildi. Törende Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Doktora Programı’nı başarıyla tamamlayan 90 yaşındaki mezunumuz Dr. Ferhat Babür salondan büyük alkış aldı. Diploma töreni kep atma ve fotoğraf çekimleri ile son buldu.

İTÜ Ailesi olarak, hem yüksek lisans hem de doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerimizin mezuniyetlerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.


Haber: İTÜ Kurumsal İletişim Ofisi
Fotoğraflar: İTÜ Görsel İletişim Tasarımı Ofisi